TAIBUKAD LASTEAIAS

Taibukate Teaduskool on nüüdseks lasteaias külas käinud juba kolmel korral.

Novembrikuu teemaks “Linnud ja munad”

Väikeste Taibukatega võtsime 23.11.2018 ette erinevate lindude, nende munade uurimise ning arutlesime, kuidas nad saavad lennata. Lapsed kuulasid lindude hääli ning arvasid häälte järgi ära, mis lindudega on tegemist. Seejärel ühendasid töölehel linnu nime pildiga, mis väikeste Taibukatel väga hästi välja tuli. Uusi teadmisi jagus nii lastele kui ka õpetajatele. Tunni teises pooles tegime katseid. Alustasime soola-muna trikiga, seejärel uurisime muna valguse abil seestpoolt ja vaatlesime mis juhtub, kui hoida muna terve ööpäeva äädikas. Lõpuks said lapsed äädikas hoitud munad lahti teha ning vedelat munasisu uurida. Avastust jagus ja tunni lõpus said tragid õpilased kodus nokitsemiseks linnuteemalise töölehe. 


Sellel aastal kohtume veel: 21.12 kell 14.40 – teemaks “Küünlad”.    

Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:  

Seisev muna

 • Kasutatud vahendid: muna, sool.
 • Juhend: raputa väike hunnik soola lauale, kraabi see ühtlaselt kokku ja patsuta tasaseks. Aseta soola keskele muna tömbim ots. Sool toestab muna võrdselt ja ei lase ümber kukkuda. Proovi õrnalt muna ümbert soola vähemaks puhuda.

 Muna pimedas

 • Kasutatud vahendid: tekk (vajadusel), muna, taskulamp.
 • Juhend: mine pimedasse ruumi või varja valgust tekiga ja aseta taskulamp muna alla. Valgus on taskulambist suunatud ainult muna sisse ja muna hakkab kumama nii et, näha on muna sisemus ja rebu.

 Kummimuna 

 • Kasutatud vahendid: anum, äädikas, muna.
 • Juhend: kalla anumasse äädikat ja aseta muna sinna sisse. Lase munal äädikas olla 24h. Äädikas lõhustab munakoort ja tulemuseks on justkui kummimuna.


Esimene kohtumine lastega oli 5. oktoobril. Lapsi oli sellel korral ainult kolm, kuid meil oli väga lõbus. Esimese kohtumise teemaks oli “Sügis aias”. Uurisime, kuidas kasutada teaduse huvides aedvilju ning tegime happe-aluse vikerkaart. Lapsed harjutasid pipettide kasutamist sooda värvimisel, millest äädika abil sai hiljem vahva värviline vaht. Piimavulkaani meisterdasime ka.

Teine kohtumine “Sügis metsas”  toimus 26. oktoobril ning seekord oli meid ootamas juba viis särasilmset teadushuvilist. Teema sissejuhatuseks sai lastega otsitud vastuseid küsimustele: Miks puu lehed on rohelised? Miks puu lehed vahetavad sügisel värvi? Miks puudelt sügisel lehed maha kukuvad.


Seejärel sai katsetatud, kui palju jaksavad puulehed raskust kanda. Edasi uurisime taevast ning tõime pilved tuppa. Pilvede meisterdamine ajas elevile nii suured kui väikesed. Peale seda võtsime teemaks jälle värvid ja lapsed asusid ise tegutsema. Valmis sai sügisene värvikirev ja mõnusalt vahutav sidrun ning magnetite abil värvitud puuleht. Tunni lõpus sai igaüks koju kaasa ka töölehe, et nuputamist ja värvimist jätkuks kauemaks. 


Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:

Piimavulkaan

 • Kasutatavad vahendid: kõrgete äärtega anum, piim, sooda, äädikas, toiduvärv.
 • Juhend: Aseta anum kandikule. Vala anumasse piim, sega efekti saamiseks sisse toiduvärvi, lisa sooda ja kalla peale sorts äädikat. Piim reageerib sooda ja äädika kokku saamisel ja hakkab vahutama.

Pilve tegemine

 • Kasutatud vahendid: keedukann veega, jää, kõrge klaasist anum, purgi kaas, juukselakk.
 • Juhend: kalla klaasist anumasse keevat vett, jäta ülevalt pilve tekkimiseks ruumi. Pane jää purgi kaane peale ja aseta see klaasanumale. Külm ja kuuma kokku saamisel tekib klaasi sisse aur. Et auru paremini näha oleks kergita veidi kaant ning lase kiiresti juukselakki purki. Pane kaas ruttu tagasi. Jälgi kuidas aur nähtavaks pilveks muutub.

Värviline sidrun

 • Kasutatud vahendid: poolik sidrun, jäätisepulk (või ükskõik milline sonkimise vahend), pipetid, toiduvärvid, sooda.
 • Juhend: songi sidrunit nii, et sellel mahl lahti tuleks, kaunista sidrun toiduvärvidega, raputa peale soodat. Sidrunhape hakkab soodaga koos vahutama.

Juba kolmandat aastat alustab Taibukate Teaduskooli meeskond Viljandi lasteaedades
eelkooliealistele lastele loodusteaduste tundide läbiviimist. 

KUS?
Tunnid toimuvad kord kuus Mängupesa lasteaias.
Tundides võimalus osaleda on Mängupesa viimases rühmas käivatel lastel. 

EESMÄRK
Tundide eesmärgiks on kasvatada laste huvi loodusainete vastu juba varases eas. 

KUIDAS NÄEVAD VÄLJA TUNNID?
Tunni pikkus 45 minutit ning õppetöö toimub läbi mänguliste ja käeliste tegevuste. 

Lastel on võimalus ise katseid läbi viia ning läbi praktilise tegevuse teadust avastada.
Iga tunni kokkupanekul on lähtutud kindlast teemast nagu “Sügis aias”, Sügis metsas”, “Linnud ja munad”.