TAIBUKAD LASTEAIAS

Viiratsi  - veebruar 2019 Viiratsi - märts 2019 Viiratsi - aprill 2019 Viiratsi - mai 2019


Väikesed Taibukad kohtusid 17.05, et uurida, mis saladusi peidab endas vesi. Uurisime, kuidas vee voolamist juhtida ning, kas on võimalik veeklaasi tagurpidi pöörata nii, et vesi klaasist välja ei voolaks. 

Järgmine kord kohtume 31.05 kell 14.40 


Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:  
 • Vesi mööda nööri

Vahendid: kaks topsi, nöör, teip, toiduvärv 

Täida üks tops pooles mahus toiduvärviga värvitud veega. Tee topsis märjaks nöör. Võta nöör veest  ning vajuta üleliigne vesi välja. Kinnita nöör teibiga teise topsi sisse (põhja lähedale seinale). Pane teine nööriots veega täidetud topsi ning hoia sõrmega vastu topsi külge kinni (umbes cm kaugusel topsi servast). Tõsta veega täidetud tops kõrgemale nii, et nöör jääks diagonaalis kahe topsi vahele, ning kalluta nii, et vesi saaks hakata mööda nööri liikuma teise topsi.

 • Maagiline vesi 

Vahendid: tühi kllaas, vett täis klaas, marli või võrk, kumm, plastmassist kaas

Alustuseks võta tühi klaas ja kinnita selle peale võrk. Seejärel võta vett täis klaas ja vala vesi ümber tühja võrguga klaasi (läbi võrgu). Nüüd võta plastmasskaas ja aseta see võrguga klaasile ning keera klaas tagurpidi. Libista kaas ettevaatlikult klaasi alt ära ja vaata, mis juhtub. 

 • Vees avanevad lilled   

 Vahendid: madal alus veega, paberist õied 

Lõika paberist välja lilled ning voldi õielehed südamiku peale kokku nagu oleks kinnine õienupp. Aseta kinnise õienupuga lilled vette ning vaata kuidas õied avanevad.  


12. märtsil Ramsi lasteaias


Taibukate Teaduskool on nüüdseks lasteaias külas käinud juba seitsmel korral.

29. märtsil said Taibukad taas kokku. Kuna pikk talv on seljataga, siis sellel korral mängisime mänge. Aga nagu taibukatele kohane, siis mängimiseks said valitud ikka arendavad ja õpetlikud mängud.

Esimeseks mänguks oli pildil oleva eseme ära arvamine nähes vaid ühte osa sellest pildist. Äraarvamist vajavad pildid olid seotud varem käsitletud teemade ja katsetega ning liiklusega. Kui lapsed tüki järgi pildi ära arvasid siis said nad ülejäänud tükkidest terve pildi kokku panna. Nii sai meelde tuletada juba varem õpitud teadmisi.

Järgmiseks mänguks oli koodi lahti murdmine. Lapsed said koodi lahti murdmiseks abivahendina kasutada tähestikku, kus igale tähele vastas kindel märk. Lastele andsime erinevaid sõnu, mida nad siis kirjutasid koodikirjas või vastupidi, murdsid koodikirja lahti.

 

Viimaseks mänguks oli memoriin. Ka see mäng oli veidi teistsugune. Piltidel olid koduloomad ning paari said kokku siis, kui leidsid looma nime esitähe. Oli üks väga tore tund ning lastele meeldis vahelduseks ka teistmoodi õppida. 

Järgmine kohtumine on 03.05 kell 14.40 teemal "Vesi"


Veebruarikuu teema "Elekter"

22.02 said kokku väikesed Taibukad Männimäe lasteaias. Seekord võtsime käsile elektri uurimise ja tõestasime katsete abil, et elektrit leidub kõikjal meie ümber. Esimeseks katseks panime staatilise elektri abil välkuma elektripirni. Elektrit sai tekitatud nii kilekoti, villaste esemete kui ka juustega. Järgmises katses kasutasime staatilist elektrit, et panna õhupall klammerduma vastu meid. See oli lõbus ja proovimist oli palju. Veel sai võlureid mängitud ja staatilise elektri abil plekkpurke liigutatud ning muusikat sai ka tehtud fooliumkuulikeste abil. Saime teada, et elektrit on igal pool meie ümber ja kui seda piisavalt palju ühte kokku koguneb, siis muutub see tuntavaks ja nähtavaks.   

Järgmine kohtumine on 29.03 kell 14.40. Märtsikuu teemaks on "Mängud".  


Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:

 • Süüta valgus

Vahendid: Säästupirn (ei sobi hõõgniidiga ega LED-pirn), õhuke krabisev kilekott, täispuhutud õhupall, pime ruum

Võta üks säästupirn ja õhuke krabisev kilekott ning mine pimedasse ruumi. Üks inimene hoiab käes pirni ja teine võtab kilekoti ning hõõrub seda hoogsalt käte vahel. Seejärel paneb kilekoti vastu pirni. Staatilise elektri tulemusel tekib hetkeks pirni sisse valgus. Korda katset kasutades kilekoti asemel ka täispuhutud õhupalli.

 

 • Õhupallid ja elekter

Vahendid: õhupallid, villane riideese

Puhu õhupall täis ja hõõru seda vastu villast eset. Puuduta seejärel õhupalliga oma mängukaaslase juukseid ning vaata, mis juhtub.

 • Võluritrikk

Vahendid: PVC-toru, plekkpurk, villane riie

Võta üks PVC-toru ning tühi plekkpurk. Paiguta plekkpurk lauale nii, et see püsiks ilusti paigal. Hõõru toru villase riidega ning vii see purgi lähedale (ära puuduta purki). Vaata, kuidas purk ise liikuma hakkab. Liiguta purki edasi-tagasi seda puudutamata.

 • Trumm

Vahendid: suur kauss, fooliumpaber, õhupall, villane riie

Veereta fooliumist väikesed, umbes nisutera suurused pallikesed. Kata kausi ava fooliumiga (nagu trumm). Aseta väikesed pallikesed fooliumile ning hõõru õhupalli vastu villast riiet nii, et õhupall staatilist elektrit täis läheks. Liiguta õhupall fooliumpallikeste lähedale. Staatilise elektri mõjul hakkavad fooliumpallikesed hüppama tekitades trummipõrina heli.


Jaanuarikuu teema "Jää"

Rääkisime sellest, mis juhtub kui jääle puistata soola ja miks vesi jäätub. Tegime katse värvilise jääga, kus uurisime kuidas meresool toiduvärviga värvitud jäässe vagusid uuristas. Järgnes katse - laavalamp. Selleks panime topside põhja natuke värvitud jääd. Sinna peale valasime õli lisasime kihisevad vitamiini tabletid. Lapsi vaimustasid tekkinud värvilised mullid. Seejärel kalastasime veidi jääga. Seekordne jääsaak, mis nööri külge jäi, oli üks suurimaid. Viimase katsena tegime veidi lund. Selleks kasutasime kartulitärklist ja õli. Lumest sai teha vahvaid lumememmesid ja lumekindluseid. Muidugi said lapsed endale ka töölehed kodus nuputamiseks.

Järgmised kohtumised: 22.02 ja 29.03, ikka kell 14.40. Veebruarikuu teemaks on "Elekter".

Katsed, mida tegime tunnis ja võib ka kodus järgi proovida:

Värviline jää

 • Pane jääkuubik anumase ja tilguta peale toiduvärve. 
 • Raputa jää peale soola ja jäta see mõneks ajaks seisma. 
 • Sool uuristab aja möödudes jäässe väikesed kanalid ja värv hakkab neist läbi voolama, mis teeb jää värviliseks.

Laavalamp

 • Vala klaasi põhja paari sentimeetri jagu vett. 
 • Vala peale õli - mida rohkem seda parem. 
 • Kui vedelikud on kihistunud, siis lisa klaasi mõned tilgad toiduvärvi. 
 • Lõpuks pane klaasi kihisev tablett, mis lööb värvilised õlimullid keerlema.  

Jäätükkidega kalastamine

 • Pane jäätükid anumasse ja sega sisse ka niit nii, et ots jääb sinu kätte. 
 • Raputa peale ohtralt soola ja oota (u. 30 sekundit). 
 • Sool sulatab jää niidi külge ja kui seda ettevaatlikult ära tõmmata siis jäävad mõned jäätükid niidi külge kinni. 

Lume tekitamine

 • Sega omavahel kartulitärklis ja veidike toiduõli. 
 • Mudi segu näppude vahel ühtlaseks massiks. 
 • Soovi korral võid lisada toiduvärvi, et saada värvilist lund.


Detsembrikuu teema "Küünlad"

21.12.2018 toimus väikeste Taibukate viimane kokkusaamine 2018 aastal. Seekord oli teemaks "Küünlad". Väikeste teadushuvilistega sai räägitud tulest ja põlemisest. Arutlesime, miks on tuli ohtlik ja kuidas tulega ümber käia ning hapniku rollist põlemisel. Õhupallidega katse oli poiste lemmik, sest siis sai pauku teha. Tunni lõpus joonistasid kõik usinalt salapilti ning ootasid õhinal, kui juhendajad pildi paberit triikides nähtavale tõid. Nagu ikka, said osalejad koduseks nuputamiseks töölehed ja kuna meie pisikesed taibukad on terve aasta väga tublid lapsed olnud, siis käisid meil ka päkapikud.


Järgmised kohtumised: 25.01 ja 22.02, ikka kell 14.40.  Jaanuarikuu teemaks on "Jää".


Katsed, mida tegime tunnis ja võib ka kodus järgi proovida:

Küünlatuli klaasis

 • Kasutatud vahendid: 4 küünalt, 4 erineva suurusega klaasi.
 • Juhend: Süüta küünlad, aseta korraga peale igale küünlale klaas. Jälgi, millises klaasis kustub leek kõige varem. Küünal kustus, sest tal ei jätkunud enam hapnikku.

Õhupallikatse

 • Kasutatud vahendid: Õhupall, vesi, küünal.
 • Juhend: Pane küünal põlema, puhu üks küünal poolenisti täis ja pane õhupall küünlaleegi lähedale (ära vajuta leegi peale) ning pall plahvatab kohe. Korda sama protseduuri uuesti aga nüüd pane õhupalli sisse väike sorts vett. Õhupall kestab leegi kohal kauem, ent lõpuks läheb ikkagi katki.

Ujuv teeküünal

 • Kasutatud vahendid: Teeküünal, madal anum, läbipaistev klaas, soovi korral toiduvärv.
 • Juhend: Vala anumasse vett, nii et põhi saab kaetud, soovi korral värvi toiduvärviga vesi ära, pane teeküünal põlema ja aseta see vee sisse. Pane küünla peale klaas.Küünal kustub ja ta hakkab hapnikku ammutama veest, tõmmates seda klaasi sisse.

Nähtamatu pilt

 • Kasutatud vahendid: Sidrunimahl, paber, vatitikk, triikraud.


Novembrikuu teemaks “Linnud ja munad”

Väikeste Taibukatega võtsime 23.11.2018 ette erinevate lindude, nende munade uurimise ning arutlesime, kuidas nad saavad lennata. Lapsed kuulasid lindude hääli ning arvasid häälte järgi ära, mis lindudega on tegemist. Seejärel ühendasid töölehel linnu nime pildiga, mis väikeste Taibukatel väga hästi välja tuli. Uusi teadmisi jagus nii lastele kui ka õpetajatele. Tunni teises pooles tegime katseid. Alustasime soola-muna trikiga, seejärel uurisime muna valguse abil seestpoolt ja vaatlesime mis juhtub, kui hoida muna terve ööpäeva äädikas. Lõpuks said lapsed äädikas hoitud munad lahti teha ning vedelat munasisu uurida. Avastust jagus ja tunni lõpus said tragid õpilased kodus nokitsemiseks linnuteemalise töölehe. 


Sellel aastal kohtume veel: 21.12 kell 14.40 – teemaks “Küünlad”.    

Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:  

Seisev muna

 • Kasutatud vahendid: muna, sool.
 • Juhend: raputa väike hunnik soola lauale, kraabi see ühtlaselt kokku ja patsuta tasaseks. Aseta soola keskele muna tömbim ots. Sool toestab muna võrdselt ja ei lase ümber kukkuda. Proovi õrnalt muna ümbert soola vähemaks puhuda.

 Muna pimedas

 • Kasutatud vahendid: tekk (vajadusel), muna, taskulamp.
 • Juhend: mine pimedasse ruumi või varja valgust tekiga ja aseta taskulamp muna alla. Valgus on taskulambist suunatud ainult muna sisse ja muna hakkab kumama nii et, näha on muna sisemus ja rebu.

 Kummimuna 

 • Kasutatud vahendid: anum, äädikas, muna.
 • Juhend: kalla anumasse äädikat ja aseta muna sinna sisse. Lase munal äädikas olla 24h. Äädikas lõhustab munakoort ja tulemuseks on justkui kummimuna.


Esimene kohtumine lastega oli 5. oktoobril. Lapsi oli sellel korral ainult kolm, kuid meil oli väga lõbus. Esimese kohtumise teemaks oli “Sügis aias”. Uurisime, kuidas kasutada teaduse huvides aedvilju ning tegime happe-aluse vikerkaart. Lapsed harjutasid pipettide kasutamist sooda värvimisel, millest äädika abil sai hiljem vahva värviline vaht. Piimavulkaani meisterdasime ka.

Teine kohtumine “Sügis metsas”  toimus 26. oktoobril ning seekord oli meid ootamas juba viis särasilmset teadushuvilist. Teema sissejuhatuseks sai lastega otsitud vastuseid küsimustele: Miks puu lehed on rohelised? Miks puu lehed vahetavad sügisel värvi? Miks puudelt sügisel lehed maha kukuvad.


Seejärel sai katsetatud, kui palju jaksavad puulehed raskust kanda. Edasi uurisime taevast ning tõime pilved tuppa. Pilvede meisterdamine ajas elevile nii suured kui väikesed. Peale seda võtsime teemaks jälle värvid ja lapsed asusid ise tegutsema. Valmis sai sügisene värvikirev ja mõnusalt vahutav sidrun ning magnetite abil värvitud puuleht. Tunni lõpus sai igaüks koju kaasa ka töölehe, et nuputamist ja värvimist jätkuks kauemaks. 


Katsed, mida võib ka kodus järgi proovida:

Piimavulkaan

 • Kasutatavad vahendid: kõrgete äärtega anum, piim, sooda, äädikas, toiduvärv.
 • Juhend: Aseta anum kandikule. Vala anumasse piim, sega efekti saamiseks sisse toiduvärvi, lisa sooda ja kalla peale sorts äädikat. Piim reageerib sooda ja äädika kokku saamisel ja hakkab vahutama.

Pilve tegemine

 • Kasutatud vahendid: keedukann veega, jää, kõrge klaasist anum, purgi kaas, juukselakk.
 • Juhend: kalla klaasist anumasse keevat vett, jäta ülevalt pilve tekkimiseks ruumi. Pane jää purgi kaane peale ja aseta see klaasanumale. Külm ja kuuma kokku saamisel tekib klaasi sisse aur. Et auru paremini näha oleks kergita veidi kaant ning lase kiiresti juukselakki purki. Pane kaas ruttu tagasi. Jälgi kuidas aur nähtavaks pilveks muutub.

Värviline sidrun

 • Kasutatud vahendid: poolik sidrun, jäätisepulk (või ükskõik milline sonkimise vahend), pipetid, toiduvärvid, sooda.
 • Juhend: songi sidrunit nii, et sellel mahl lahti tuleks, kaunista sidrun toiduvärvidega, raputa peale soodat. Sidrunhape hakkab soodaga koos vahutama.

Juba kolmandat aastat alustab Taibukate Teaduskooli meeskond Viljandi lasteaedades
eelkooliealistele lastele loodusteaduste tundide läbiviimist. 

KUS?
Tunnid toimuvad kord kuus Mängupesa lasteaias.
Tundides võimalus osaleda on Mängupesa viimases rühmas käivatel lastel. 

EESMÄRK
Tundide eesmärgiks on kasvatada laste huvi loodusainete vastu juba varases eas. 

KUIDAS NÄEVAD VÄLJA TUNNID?
Tunni pikkus 45 minutit ning õppetöö toimub läbi mänguliste ja käeliste tegevuste. 

Lastel on võimalus ise katseid läbi viia ning läbi praktilise tegevuse teadust avastada.
Iga tunni kokkupanekul on lähtutud kindlast teemast nagu “Sügis aias”, Sügis metsas”, “Linnud ja munad”.